Хворий у вашому домі
Догляд за хворим - це складова частина лікування. Від догляду часто залежить не тільки тривалість хвороби, а й наслідки. Хворому необхідне співчуття, розуміння його стану, чуйність, моральна підтримка, душевна теплота, що діють ніяк не менше, ніж лікарські засоби. «Любов і турбота - найкращі ліки». Цей вислів належить німецькому лікарю та природодосліднику Парацельсу. Дуже важливо забезпечити гігієну хворого, не допустити ускладнень тривалого перебування в ліжку і в першу чергу виникнення пролежнів та пневмонії.
При лікуванні в домашніх умовах часто доводиться застосовувати різні процедури, проводити забір матеріалу на аналізи.
Хворому потрібні спокій, тиша. Якщо є така змога, відведіть для нього окрему затишну, світлу кімнату і підтримуйте в ній постійну температуру на рівні 20-22, а для немовлят 22-24°С, двічі на день робіть вологе прибирання та провітрювання.
Слідкуйте, щоб не було протягів, щоб ліжко не стояло біля батареї центрального опалення або печі. Ліжко має бути зручним, постільна білизна - чистою.
Хворим із нетриманням сечі та калу на наматрацник по всій ширині кладуть клейонку та добре підгинають її краї для попередження забруднення матраца. Поверх клейонки стелять чисте простирадло, краї якого підгортають під матрац, щоб воно не скочувалось у складки. Матрац і наматрацник бажано якомога частіше провітрювати.
Покладіть хворому дві подушки. Нижню - з пір'я, верхню - із пуху. Нижню кладуть так, щоб вона трішки видавалась з-під верхньої, а верхню - щоб упиралась у спинку ліжка.
При зміні постільної білизни важкохворого пересувають на край постелі, скачують брудне простирадло по довжині у вигляді бинта, на його місці розправляють чисте, на яке перекладають хворого, а з другого боку знімають брудне простирадло та розправляють чисте. На простирадлі не повинно бути рубців, латок.
Натільну білизну міняйте якомога частіше, але не рідше, ніж раз на тиждень. Щоб зняти сорочку з важкохворого, підкладають руки під його крижі, захоплюють краї сорочки і обережно підводять її до голови, потім піднімають обидві руки хворого і скатану сорочку біля шиї перекидають через голову. Після цього звільняють руки. Одягають сорочку в зворотному порядку: спочатку рукави, потім перекидають сорочку через голову і розправляють під хворим. При ушкодженні руки у хворого спочатку знімають рукав із здорової руки, одягають - спочатку на здорову руку.
Тегі: Гігієна хворого