Головні болі
Loading

Головні болі

Головні болі - одна з найбільш частих скарг, з якою пацієнти звертаються до лікаря-невропатолога.

Епідеміологічні дослідження показують, що понад 70% населення розвинених країн скаржаться на епізодичні або хронічні головні болі. Однак і ця цифра не відображає справжнього стану речей, оскільки багато пацієнтів не звертаються до лікарів, займаючись самолікуванням або - в ряді випадків - не бажаючи обстежитися через побоювання виявити більш серйозну патологію. Часто такі хворі, періодично відчуваючи головні болі, не відвідують лікарів, більше половини з них беруть безрецептурні анальгетики, часто при цьому зловживаючи прийомом препаратів. Це призводить до розвитку небезпечних побічних ефектів (шлунково-кишкові порушення, ураження печінки та нирок, алергія).

Головний біль може бути ведучою, а іноді і єдиною скаргою більш ніж при 40 різних захворюваннях: неврозах, депресивних станах, гіпертонічної хвороби, артеріальної гіпотонії, ниркової та ендокринної патологій, захворюваннях нервової системи, ЛОР-органів, очей і т.д. Проте найпоширенішими формами головного болю є головний біль напруги (70%) і мігрень (25%).

Причини головного болю

Запропоновано багато різних класифікацій головного болю. У літературі підрозділ різних варіантів головного болю йде за чотирма основними напрямками.

1. Головні болі при органічних захворюваннях головного мозку або ліквородинамічних порушеннях.

головні болі, пов'язані з травмою голови (гострою або хронічною), які можуть бути локалізованими або загальними, погано піддаються лікуванню;
головні болі при об'ємних утвореннях головного мозку, при цьому голова зазвичай болить вранці, головний біль може поєднуватися з нудотою, блювотою;
головні болі при запальних захворюваннях (менінгіт, менінгоенцефаліт та ін.).

2. Судинні головні болі.

мігрень - це стан, при якому з'являються напади сильного пульсуючого головного болю в одній з половин голови. Можлива також поява нудоти, блювоти, світло- і звукобоязні. Найчастіше на мігрень страждають молоді жінки. Також відомо про спадкову схильність до мігрені.
головні болі при артеріальній гіпертонії - зустрічаються не так часто, як це прийнято вважати. Тим не менш, частий симптом при підйомі артеріального тиску - важкий, давлячий, пульсуючий біль, який зазвичай турбує в області шиї і потилиці.

3. Психогенні головні болі.

головний біль напруги - найпоширеніша форма головного болю - виникає у відповідь на психічне перенапруження, яке є результатом гострого або хронічного стресу. Частіше виникає у людей з високим рівнем тривожності, явною або маскованою депресією. Це стискаючі, стягуючі, здавлючі, постійні болі, як правило, без чіткої локалізації, слабкої або помірної інтенсивності, що не частіші від фізичного навантаження, що протікають по типу здавлення ("каски" або "обруча" навколо голови).

4. Головні болі, викликані позамозковими причинами

головні болі при екстрамедуллярних інфекційних захворюваннях. Інфекції будь-якого походження та місцезнаходження можуть бути причиною до 40% гострих нападів головного болю. Будь-які вірусні або бактеріальні інфекції можуть починатися приступом головного болю, а вже пізніше можуть приєднатися інші симптоми хвороби, такі як підвищення температури тіла, сонливість, відсутність апетиту та інші прояви хвороби.
Дія ліків/хімічних речовин. З ліків найчастіше головний біль (як при прийомі препаратів, так і при їх скасуванні) викликають оральні контрацептиви, нітрати (наприклад, нітрогліцерин), кофеїн. З хімічних речовин слід відзначити алкоголь, бензол, окис вуглецю, інсектициди, свинець.
головні болі, пов'язані з метаболічними порушеннями (головні болі при гіпоксії, гіперкапнії, діалізі та ін.)
головні болі при патології черепа, шиї, очей, вух, носа, придаткових пазух, зубів, рота, інших структур обличчя і черепа (головні болі при глаукомі, синуситі та ін.).
головні болі при остеохондрозі шийного відділу хребта - болі, як правило, мають односторонню локалізацію в шийно-потиличній області і поширюються на скронево-очноямкову область. Головний біль може проявлятися епізодично або носити затяжний, хронічний характер. Часто пацієнти з даною патологією скаржаться на обмеження рухів у шийному відділі хребта, скутість в м'язах шиї і спини, значне зниження обсягу довільних рухів в них. Болі можуть виникати без видимої причини, однак, значно частіше провокуються механічними факторами. Як правило, виникненню таких головних болів передують епізоди шкірної перенапруги - сон у незручній позі, тривале фізичне навантаження, пов'язане з нахилом чи пере розгинанням голови, незвичні фізичні навантаження. Однак, не завжди зміни, виявлені при рентгенологічному дослідженні шийного відділу хребта, проявляються головним болем або іншими неврологічними симптомами. Наявність ознак остеохондрозу хребта на рентгенограмах після 25-30-річного віку є майже обов'язковим, але це не означає, що наявні болі у всіх випадках пов'язані з цими змінами.

Діагностика

Будь який головний біль, який спостерігається тривалий період, вимагає обстеження.

Методи, які можуть допомогти визначити причину болю, включають:

Комп'ютерна томографія головного мозку - дає фахівцеві унікальну можливість побачити об'ємні утворення в порожнині черепа, зони порушення мозкового кровообігу (гострі та хронічні), аномалії розвитку головного мозку, травматичні ушкодження, ознаки гідроцефалії.

Магнітно-резонансна томографія головного мозку і хребта володіє ще більш широкими можливостями, ніж комп'ютерна томографія. Вона дозволяє бачити структури не тільки головного, але й спинного мозку, істотно допомагаючи в діагностиці пухлин, дрібних і великих вогнищ після інсульту, травматичних уражень, синуситів, міжхребцевих гриж, і ще цілого спектру захворювань, які можуть бути причиною появи головного болю.

Магнітно-резонансна ангіографія - нова унікальна методика, яка дозволяє без введення контрастних препаратів оцінити стан інтракранінальних (внутришньомозкових), екстракранінальних (судин шиї) артерій і вен, виявити їх стенотичні зміни, аневризми, артеріо-венозні мальформації.

Моніторування артеріального тиску - метод, який дозволяє виявити приховану артеріальну гіпертонію, встановити особливості коливань артеріального тиску протягом доби і скорегувати терапію для зниження артеріального тиску.

Лабораторні дослідження - дозволяють виявити ознаки інфекції, запалення.

Огляд окуліста - показаний практично у всіх випадках наявності головного болю, оскільки можливі зміни на очному дні, які може побачити тільки окуліст за допомогою спеціальної апаратури, також допомагають встановити справжню причину головного болю. Крім того, окуліст оцінить стан рефракції, гостроту зору, поля зору.

Іноді може також знадобитися консультація отоларинголога, стоматолога для спеціального обстеження.

У разі тривалого головного болю медична сайт www.likar.uz.ua рекомендує Вам звернутися до фахівців. Тільки грамотне обстеження кваліфікованим невропатологом допоможе уточнити причини головного болю, поставити діагноз, провести адекватне лікування.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: , ,