Генітальний герпес. Етіологія. Симптоми генітального герпесу. Профілактика.
Loading

Генітальний герпес. Етіологія. Симптоми генітального герпесу. Профілактика.

Герпес є однією з найпоширеніших вірусних інфекцій людини і являє собою серйозну медико-соціальну проблему. Понад 90% людей земної кулі інфіковано вірусом простого герпесу (ВПГ) і до 20% з них мають ті чи інші клінічні прояви інфекції. Володіючи нейродермотропізмом, ВПГ вражає шкіру та слизові оболонки (найчастіше на обличчі і в області статевих органів), центральну нервову систему (менінгіти, енцефаліти), очі (кон'юнктивіти, кератити). ВПГ обумовлює патологію вагітності та пологів, нерідко призводячи до «спонтанних» абортів і загибелі плоду, або викликає генералізовану інфекцію у новонароджених; відзначається зв'язок генітального герпесу з раком шийки матки і раком передміхурової залози.

Етіологія. Генітальний герпес викликають два серотипу вірусу простого герпесу: ВПГ-1 і ВПГ-2; найбільш часто ВПГ-2.

Захворювання передається переважно при сексуальних контактах від хворого генітальним герпесом. Нерідко генітальний герпес передається від осіб, які не мають симптомів захворювання на момент статевого контакту або навіть не знають про те, що вони інфіковані. Ризик неонатального інфікування новонародженого залежить від форми генітального герпесу у матері і становить від 0,01 до 75%.

Факторами, що сприяють прояву та/або рецидиву генітального герпесу, є: зниження імунологічної реактивності, переохолодження та перегрівання організму, інтеркурентні захворювання, медичні маніпуляції, у тому числі аборти і введення внутрішньоматкової спіралі, а також деякі психічні та фізіологічні стани.

У міжнародній класифікації хвороб представлені:
А60 аногенітальна герпетична вірусна інфекція (Herpes simplex)
А60.0 Герпетична інфекція статевих органів і сечостатевого тракту:

--жіночого
--чоловічого

А60.1 Герпетична інфекція періанальних шкірних покривів і прямої кишки
А60.9 аногенітальна герпетична інфекція неуточнена

Клінічна картина. У 10-20% від загального числа інфікованих захворювання характеризується певними клінічними проявами, здатними рецідивірувати. Перший прояв герпесвірусної інфекції, як правило, протікає більш бурхливо, ніж наступні рецидиви. У частини пацієнтів вони нетривалі. У більшості інфікованих осіб клінічні прояви генітального герпесу відсутні.

У продромальному періоді хворі відзначають свербіж, печіння або біль, потім з'являються висипання у вигляді окремих або згрупованих везикульозних елементів величиною 2-3 мм на еритематозній підставі, що мають тенденцію до зворотніх проявів на тому ж місці. Висипання можуть супроводжуватися порушенням загального стану: нездужанням, головним болем, субфебрильною температурою, порушенням сну. Надалі везикули розкриваються з утворенням ерозивної поверхні неправильних обрисів.

Характерна локалізація генітального герпесу у жінок - малі та великі статеві губи, вульва, клітор, піхва, шийка матки; у чоловіків - голівка статевого члена, крайня плоть, уретра.

Діагноз. В даний час у зв'язку з різноманітністю клінічних проявів генітального герпесу і частим його поєднанням з іншими урогенітальними інфекціями, що мають схожу симптоматику, важливе значення набуває ідентифікація збудника захворювання.

Для діагностики герпетичної інфекції використовуються наступні методи:

--вірусологічні методи виявлення та ідентифікації вірусів простого герпесу;
--полімеразна ланцюгова реакція,
--методи виявлення антигенів вірусів простого герпесу: імунофлуоресцентний і імуноферментний аналіз;
--виявлення антитіл за допомогою ІФА;
--цитоморфологічні методи.

Рекомендується проведення повторного дослідження (2-4 рази протягом 5-7 днів) матеріалу з різних вогнищ інфекції (у жінок - на 18-20-й день менструального циклу) для підвищення виявляємості ВПГ.

Профілактика. Як засіб профілактики рецидивів генітального герпесу в ряді країн були створені і випробувані різні протигерпетичні вакцини. Вітчизняна герпетична полівакцина що випускається в даний час включає цикли вакцинації (2-3 на рік), що складаються з внутрішньошкірних введень препарату по 0,2 мл кожні 3-5 днів, всього на цикл 5 ін'єкцій. Дослідження щодо вдосконалення методу вакцинації хворих герпетичною інфекцією тривають.

Лікування вагітних обов'язково при розвитку дисемінованих форм герпетичної інфекції (енцефаліт, гепатити і т. п.); використовується ацикловір в стандартних дозуваннях. Кесарів розтин в якості профілактики неонатального герпесу необхідно при наявності герпетичних висипань на геніталіях або при первинній генітальній герпетичній інфекції у матері за 1 місяць до пологів. В інших випадках можливе природне розродження.

Слід рекомендувати хворому утримуватися від статевого життя до зникнення клінічних проявів. На цей період використання презервативів повинна бути обов'язковою при всіх сексуальних контактах. Статевих партнерів пацієнтів, що мають генітальний герпес, слід обстежити і за наявності у них проявів герпесу - лікувати.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: , ,