Папіломавірусна інфекція урогенітального тракту. Етіологія. Клінічна картина. Діагностика. Профілактика.
Loading

Папіломавірусна інфекція урогенітального тракту. Етіологія. Клінічна картина. Діагностика. Профілактика.

У Міжнародній класифікації X перегляду папіломавірусна інфекція урогенітального тракту виділена в розділ «інших хвороб, що передаються переважно статевим шляхом, не класифікованих в інших рубриках», і отримала номер:

А63.0 Аногенітальні (венеричні) бородавки

Етіологія. Вірус папіломи людини (ВПЛ) належить до підгрупи А сімейства Papovaviridae. В даний час налічується понад 60 типів ВПЛ, з них із захворюваннями урогенітальної області асоційовані певні типи, з яких виділені різновиди низького - ВПЛ 6 і 11, середнього - ВПЛ 31, 33, 35 і високого онкогенного ризику - ВПЛ 16 і 18.

Характерною особливістю даної патології є ураження хворих у молодому віці. ВПЛ розглядається в якості можливого етіологічного чинника плоскоклітинної карциноми шийки матки та раку вульви і піхви. Вивчається синергізм дії ВПЛ, ВПГ-2, цитомегаловірусу в ініціації канцерогенезу. В останні роки широке поширення одержав папілломатоз гортані, трахеї і бронхів у дітей. Причиною цього може бути інфікування дихальних шляхів новонароджених в процесі проходження плоду через природні родові шляхи жінок з ВПЛ-інфекцією.

Захворювання передається переважно статевим і контактно-побутовим шляхом, при медичних дослідженнях, при проходженні новонародженого через інфіковані родові шляхи. Є дані про зараження медичного персоналу при проведенні маніпуляцій.

Факторами, що сприяють появі або рецидиву ВПЛ, є: зниження імунологічної реактивності, переохолодження, інтеркурентних захворюваннь (в основному вірусної етіології), гормональні порушення, медичні маніпуляції, у тому числі аборти, введення внутрішньоматкових спіралей. Спостерігається поява або рецидівірування кондилом під час вагітності (що обумовлено характерною для неї іммуносупрессією) і спонтанний регрес кондилом після пологів.

Клінічна картина. Характерна локалізація кондилом: область промежини, періанальна область, зовнішній зів уретри, а також область задньої спайки, вульви і шийки матки - у жінок; головка і тіло статевого члена, крайня плоть і мошонка - у чоловіків.

Поразки, викликані ВПЛ, морфологічно досить різні. Виділяють кілька клініко-морфологічних типів проявів ВПЛ-інфекції в аногенітальний області: гострі кондиломи, папілярні різновиди кондилом (з екзофітним зростанням), плоскі кондиломи, інтраепітеліальні кондиломи (з ендофітним зростанням). Окремо виділяють гігантську кондилому Бушко-Левенштейна.

Кондиломи, що вражають шийку матки, зазвичай бувають плоскими або інтраепітеліальними («атипові» кондиломи). Багато досліджень свідчать про наявність тісного зв'язку між ВПЛ-поразками і супутньою інтраепітеліальною неоплазією.

Інвертовані (або ендофітні) кондиломи у багатьох відношеннях ідентичні плоским кондиломам, однак вони мають здатність псевдоінвазівного проникнення в підлягаючу строму або в отвори залоз. Ендофітні кондиломи володіють багатьма морфологічними ознаками, що нагадують карциному in situ, з якою вони можуть бути пов'язані.

Діагноз. Клінічна діагностика аногенітальних кондилом зазвичай не становить труднощів. Проблеми виникають при діагностиці на ранніх стадіях захворювання, коли кондиломи дуже малі і схожі на шероховаті поверхні. При цьому капілярну мережу не видно, помітні лише розширені судини у вигляді крапок. Основним методом діагностики є цитологічне дослідження біоптатів або мазків. В даний час наявність койлоцитоз в біоптаті вважається найбільш прийнятним критерієм оцінки ВПЛ-інфекцій статевих шляхів. Метод полімеразної ланцюгової реакції може застосовуватися при малосимптомних або безсимптомних формах захворювання, а також для визначення типу вірусу.

Профілактика. При лікуванні генітальних кондилом рекомендується огляд статевих партнерів. Пацієнтів з екзофітними аногенітальними кондиломами слід попередити про те, що вони є контагіозними по відношенню до неінфікованих партнерів. Однак переважна більшість партнерів вже інфікована вірусом в субклінічній формі, навіть якщо у них немає видимих кондилом.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: , ,